ارزیابی کلاس‌های المپیاد آیریسک

دلایل برتری کلاس‌های المپیاد آیریسک چیست؟

پیش‌تر نوشته بودم [+] چند عبارت هستند که در آن‌ها بار منفی می‌توان پیدا کرد. مثلا اولین بودن به تنهایی ارزش نیست، زیرا هر روز می‌توانیم اولین نفری باشیم که در طول تاریخ یک کار بیهوده یا حتی دور از جان شما، احمقانه را انجام دهیم. (همین الان اولین نفری باشید که سوسک و پیاز و بستنی می‌خورید.)

بعضی از عبارت‌ها هم در خود دروغ پنهان دارند! مثلا همین برترین یا موفق‌ترین یا … وقتی که مرجعی برای ارزش گذاری فعالیت نباشد. فرض کنید در یک سال تحصیلی هیچ پرسش و امتحانی برگزار نشود و تا آخر سال نمره‌ای برای دانش‌آموزان در نظر گرفته نشود. حالا اگر کسی ادعا کند که برترین است، حرف او را چگونه تایید می‌کنید؟ اعداد و ارقام هستند که بسیاری از ارزش‌ها را روشن می‌کنند. تازه این بر فرض آن است که همه راست‌گو باشند و کسی لافِ کاری را نزند. اگر من فردا در خیابان بگویم برترین بازیکن فوتبال هستم و در 4 جام جهانی آقای گل شده‌ام و حالا برای بیان خاطراتم نفری 1000 تومان می‌خواهم،‌ دو اتفاق می‌افتد. عده‌ی زیادی کمی فکر می‌کنند و به من می‌خندند یا اخم می‌کنند و خلاصه می‌فهمانند که برو بابا این دام بر مرغ دگر نِه! یک عده هم ممکن است ساده‌لوحی کنند و دور و بر من جمع شوند تا پولهایشان را به جیبم ترانسفر کنم.

این خلاصه‌ی چیزی بود که قبلا درباره‌اش صحبت کرده بودم و اما نکته‌ی جدید اینکه اگر یک کار خوب، معرفی نشود، مجال برای دروغ‌ها باز خواهد شد. اگر کسی نداند آقای گل تاریخ فوتبال چه کسی بوده است، من راحت می‌توانم دروغ‌هایم را به پول تبدیل کنم. این شد که تصمیم گرفتم بنشینم و در غیاب هر گونه مرجع ارزش‌گذاری معتبر، به صورت یک‌طرفه بنویسم که چرا فکر می‌کنم کلاس‌های آیریسک برترین کلاس‌هایی است که در ایران برگزار می‌شود. هشت دلیل برای این ادعا پیدا کردم که ممکن است بعدا بیشتر شود. لازم به ذکر نیست که این ویژگی‌ها، نکات بارز و برترین کلاس‌های آیریسک است وگرنه داشتن گچ و تخته و میز و نهار و امثال اینها در کلاس‌ها چیزهای عادی است و نوشتن آن‌ها فقط حوصله‌ی شما را سر می‌برد.

اگر مشکلی با این دلایل دارید یا دروغ‌هایی را در آن پنهان می‌بینید، حتما به آیریسک گزارش کنید تا رسیدگی و در صورت لزوم اصلاح شود.

شاخص‌های برتری کلاس‌های المپیاد آیریسک:

 • در سال 93 و نوروز 94 در مجموع 1442 زنگ (معادل 2163 ساعت) کلاس آموزشی المپیاد در هر 7 رشته برگزار کرده‌ایم و برای تمام این ساعات حداقل از 2 ماه قبل برنامه‌ریزی شده است. هیچ‌گاه با تماس دقیقه نودی یک معلم را بدون برنامه به کلاس نفرستاده‌ایم و همواره برای بچه‌ها مشخص کرده‌ایم که در این کلاس چه مبحثی و تا چه سطحی آموزش داده می‌شود. هیچ جایی در کشور (حتی باشگاه دانش‌پژوهان جوان) این حجم کلاس و برنامه‌ریزی را برای دانش‌آموزان شهرهای مختلف نداشته است.
 • حتی در یک جلسه‌ از کلاس‌های آیریسک مدرس غیبت نداشته است (حتی جابجایی دبیر اعلام شده هم نداشته‌ایم) و نظم در حضور و اهمیت به اجرای برنامه را مهمترین وظیفه‌ی خود دانسته‌ایم.
 • در تمام کلاس‌ها بنا به نیاز دانش‌آموزان ترکیبی از اساتید دانشگاه، مدال‌ آوران المپیاد و مولفین کتاب‌های مرجع استفاده شده است و مهمترین عامل در انتخاب این مدرسین، قدرت انتقال مطلب، استفاده‌ی کامل و بهینه از زمان کلاس و اخلاق نیکو به دور از تجاری کردن کلاس المپیاد بوده است.
 • برای دبیران و تمام کلاس‌های آیریسک پس از برگزاری در اینجا نظرسنجی برگزار می‌شود و تا کنون حتی یک مورد بی‌اخلاقی، بی‌احترامی یا رفتار دور از شان دانش‌آموزی در این کلاس‌ها گزارش نشده است.
 • حاصل تلاش دانش‌آموزان و حضور آن‌ها در برنامه‌های آیریسک در سال تحصیلی گذشته 51 مدال طلا، نقره و برنز در سال 1393 بوده است که 18 نفر از این دوستان در تیم‌های جهانی سال 2015 حضور داشتند و مدال‌های رنگین جهانی کسب کردند. (باز هم یادآور می‌شویم که 99 درصد این موفقیت نتیجه‌ی تلاش دانش‌آموز و خانواده و شاید 1 درصد آن حاصل برنامه‌ریزی،‌ کلاس‌ها و آزمون‌های آیریسک است). ادامه‌ی موفقیت در سال 1394 و کسب 50 مدال کشوری، گواهی بر این ادعا است که دانش‌آموزان خوب و پرتلاش، آیریسک را به عنوان همراه المپیادی خود انتخاب می‌کنند.
 • با داشتن تجربه‌ی 15 سال برنامه‌ریزی و مشاوره در مدارس و شهرهای گوناگون، هم‌اکنون مسوولین آیریسک می‌توانند بسیاری از ریزه‌کاری‌های مسیر را به درستی به دانش‌آموز نشان دهند. این تجربه در هیچ گروه المپیادی در ایران وجود ندارد.
 • برگزاری آزمون‌های منظم و برنامه‌ریزی طبق ارزیابی انجام شده، دوره‌های آیریسک را به شاخصی برای سرعت یادگیری دانش‌پژوهان تبدیل کرده است. آزمون‌های آزمایشی آیریسک از سال 1387 برگزار می‌شود و هم‌اکنون بزرگترین آزمون آمادگی المپیاد است که هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود. علاوه بر گستردگی، سوالات این آزمون‌ها عمق یادگیری دانش‌آموز را ارزیابی می‌کند و او را برای چالشی بزرگ آماده می‌نماید. شرکت در کلاس‌ها در کنار آزمون، نقاط ضعف دانش‌آموز را به خوبی مشخص و برطرف خواهد کرد.
 • مسوولین آیریسک از قشر میانی جامعه هستند و دغدغه‌های مالی را درک می‌کنند، بنابراین دوره‌های آیریسک در کنار داشتن کیفیت بسیار عالی برگزاری و آموزش موفق، همواره کمترین هزینه را به خانواده‌ها تحمیل کرده است.

 

4 نظر

 1. سلام دو تا واقعیت وجود دارد !
  اول اینکه یکی المپیاد میخواند که به قول سرهنگ علیفر که چه ؟ چه بشود ؟
  مزایا به کنار، که سربازی و کنکور و ….
  چه ارزشی برای کشور ایجاد میکند ؟
  تولید علم برای ملتی که شکم خالی دارد و حتی در تولید فضولات هم مشکل دارد، بیشتر شبیه یک طنز است.
  زندگی با ارضاء نیازهای اولیه انسان آغاز میشود
  با تولید ثروت ادامه پیدا میکند
  با تولید علم توسعه پیدا میکند
  و با تکیه به معنویت، غنی می گردد.
  این ترتیب را نمیشود به سادگی تغییر داد.
  و امروز، بخش عمده ای از جامعه انسانی، قربانی تفکری است که میکوشد این مخروط را وارونه روی زمین قرار دهد:
  با معنویت آغاز کند، با علم معنویت را تثبیت کند، با ثروت از علم و معنویت دفاع کند و در نهایت پس از مرگ، به ارضاء نیازهای اولیه خود بپردازد…

  در خصوص فضای آلوده آموزش خصوصا در المپیاد و دو سال اخیر:
  بنظر میاد در افق بلند مدت کسانی که مزیت رقابتی ندارند از گردونه ی رقابت حذف خواهند شد، ولو اینکه فرازهایی در کارنامه داشته باشند.

  واقعیت آخر:
  مشتریان آینه ی تمام نمای موسسات !
  من واقعا از صنعت آموزش متنفر میشم وقتی میبینم مشتریان انقدر سطحی نگر و ساده اندیش اند، پدر ومادرهایی که المپیاد خواندن فرزاندانشون پاسخی ست به عقده هاشان!

  بابت زبان تند و تیز پوزش

  با احترام
  ممنون که وارد فضای مسموم حتی‌الامکان نمیشید.
  :))

  • سلام و تشکر از بیان نگاهتان.
   دقیقا المپیاد را راهی می‌بینیم که می‌تواند دانش‌آموز را از نگاه سطحی و عمومی در نظر گرفته شده برای خودش دور کند و رویا پردازی علمی را به وی آموزش دهد. اینکه موفقیت با امکانات گره خورده است، ویژه‌ی المپیاد نیست و در بقیه‌ی مسایل هم اتفاق افتاده که امیدواریم همچنان مانند گذشته کوشش افراد کم‌امکانات، بر امکانات موجود غلبه کند.

  • المپیاد تولید علم نیست … یه رقابت دانش آموزی (و البته زیبا) هست . علم آموزی هست نه تولید علم.
   و این رقابت اونقدر هم که فکر میکنید چیز مهمی نیست … ما بیخودی مهمش کردیم برای خودمون.
   من خودم پارسال مدال آوردم و فکر میکنم المپیاد راهی بود که بتونم علم رو به صورت صحیح فرا بگیرم و از وقتم بهترین استفاده رو بکنم. همین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *